Interblok


Relacja uczennicy z Myślenic - "Wskaźniki kwasowo - zasadowe"
Dodano: 2011-12-19, przygotował: Łukasz Słoniowski

W poniedziałek – 5 grudnia uczestniczyliśmy w ramach Interbloku w dwóch zajęciach blokowych:
1.Badanie odczynu różnych substancji za pomocą wskaźników kwasowo- zasadowych.
2.Otrzymywanie wskaźników kwasowo - zasadowych. Fenoloftaleina jako atrament sympatyczny.

Na pierwszym bloku jak sam tytuł zajęć wskazuje badaliśmy odczyny substancji z pomocą papierków wskaźnikowych. Najpierw mieszaliśmy substancje, tworząc z nich roztwory. Następnie badaliśmy ich odczyn. Jedne się zabarwiały co oznaczało, że dane roztwory maja odczyn zasadowy lub kwasowy. Natomiast te, które się nie zabarwiły posiadały odczyn obojętny.


Na drugich zajęciach otrzymywaliśmy wskaźniki kwasowo - zasadowe. Naszym zadaniem było stworzenie soku z kapusty oraz zaparzenie czarnej herbaty. Pan Sławomir Mosiężny – prowadzący zajęcia, przygotował główkę kapusty i wiórki herbaciane. Do jednego kubeczka wrzuciliśmy trochę ziarenek, natomiast do drugiego podartego liścia kapusty czerwonej. Później zalewaliśmy całość wrzątkiem. Następnie wykonaliśmy odsączanie wiórek herbacianych od wody, a wywar z kapusty został przelany do następnego kubeczka. I sprawdzaliśmy kolejno odczyn różnych substancji.

Naszym kolejnym zadaniem było napisać dowolne zdania na karteczkach pędzlem zamoczonym w fenoloftaleinie. Następnie zamalować papier, ale już nowym pędzlem, roztworem wodorotlenku sodu. Po wykonaniu pierwszej czynności kartka zaschnęła i nie widać na niej było tego co napisaliśmy. Jednak gdy nałożyliśmy na napis wodorotlenek sodu napis się ukazał. Był koloru malinowego. Co oznacza, że substancja miała odczyn zasadowy.

Zabawa przy tych zajęciach była świetna. Wszystkim się podobało. Zresztą można się o tym przekonać oglądając poniższe zdjęcia.

Anna Leszczyńska 3B

(Relacja pochodzi ze strony Gimnazjum nr 1 w Myślenicach)


LinkPowrótWybierz miesiąc lub rok szkolny, by zawęzić kryteria wyświetlania...Autorzy Interplatformy: Marek Czerwiński, Wojciech M .Kwiatek, Iwo Wroński 
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
    
  
Człowiek- najlepsza inwestycja!